úterý 27. srpna 2019

JODI PICOULTOVÁ: Je to i můj život

Nemocné dítě je vždycky zátěž a stres pro celou rodinu. O to větší, když se jedná o nemoc smrtelnou. Co všechno je ochotný rodič udělat, aby nemocné dítě zachránil.

Všechno....všechno co se dá.

Třeba i "vytvořit" další dítě, které by bylo vhodným dárce....čehokoliv.

To se stalo Anně.

Je jí 13 let a nikdy nebyla nemocná. Přesto má za sebou nespočet lékařských zákroků. Injekcema počínaje, přes lumbální punkce, odběry kostní dřeně......a teď po ní chtějí, aby své nemocné sestře darovala ledvinu.

Ona ale nechce. Má toho dost! Kdo bere ohled na ni a její život?!
Svoji sestru miluje, ale i  je přece taky lidská bytost se svými právy.......

Proto si najme právníka, aby ji zastupoval před soudem, který má rozhodnout, že se bude o svém zdravotní způsobilosti rozhodovat sama. Ne její rodiče.

A tím v rodině rozpoutá.....nelze říct peklo...spíše šok, nevěřícnost a překvapení.
Příběhy Jodi Picoultové jsou plné lidskosti, smutku a psychologie.
Tak strašně chápete Annu.
Stejně chápete její matku.

A co teprve její nemocná sestra....
A někde v tom všem je úplně ztracený jejich bratr.

Je to kniha o strašlivě těžkých rozhodnutích, o volbách, téměř Sophiiných.

Je to příběh krásný, strašný a lidský.

Jen ten konec.......ten se mi v knize ani trochu nelíbil.
Film, který byl podle ní zpracován, má konec mnohem věrohodnější.

Doporučuji knihu i film všem.
HODNOCENÍ
ANOTACE

Anna není nemocná, ale jako by byla. Ve třinácti letech má za sebou nespočet chirurgických zákroků, nemocničních pobytů, transfuzí a injekcí - jen proto, aby její starší sestra Kate mohla žít. U Kate totiž ve dvou letech propukla leukémie a její rodiče se rozhodli pro další dítě, aby pro nemocnou dceru získali dárce kostní dřeně. Anna byla počata ve zkumavce a lékaři vybrali embryo, které bylo pro Kate jako dárce geneticky vhodné. Jenže v rodině, kde se všichni soustředí na vážně nemocné dítě, si Anna připadá jenom jako dárce. Nemilovaná, nadbytečná, pouhý stroj, který udržuje sestru při životě. A tak se jednoho dne vzepře způsobem, který šokuje všechny okolo, ale i ji samotnou. Rozhodne se, že už nebude jenom výrobcem buněk, že má nárok být vnímána jako lidská bytost. A když to nepůjde jinak, domůže se práva na vlastní tělo a vlastní život i před soudem. 

V této fascinující povahové studii rámované strhujícím příběhem zkoumá Jodi Picoultová reakce a rozhodnutí lidí v těžké životní situaci, a klade mnoho otázek, na něž se těžko hledají odpovědi. Mají rodiče právo nutit zdravé dítě podstupovat bolestivé a někdy riskantní zákroky, aby zachránili to nemocné? Když využijete jedno dítě, protože představuje jedinou naději na záchranu toho druhého, jste dobrá matka... nebo velmi, velmi špatná? Kontroverzní téma podává autorka citlivě, bez přehnaného sentimentu či kazatelského poučování.


2 komentáře:

Vaše komentáře mě vždy potěší. Hezký den.