úterý 10. října 2017

YRSA SIGURDARDÓTTIR: DNA

Dámy a pánové, tuhle novinku od METAFORY, která vyjde v říjnu, opravdu chcete. Měla jsem tu čest, že jsem si ji mohla přečíst ještě než vyšla, v PDF verzi. A od chvilky kdy jsem si ji stáhla do svého iPadu jsem se nemohla odtrhnout.
Jedná se o první díl nového cyklu, jehož hrdiny je psycholožka Freyja a policista Huldar, kterému jsem celou knihu říkala Hudler....není to nějaký český sportovec :-)

Kniha začíná úvodní kapitolou odehrávající se v roce 1987. Tam se rozhoduje o osudu třech malých dětí. Sourozenců, kteří byli svědci rodinné tragédie.
Nic není vysvětleno a čtenář se ocitá v roce 2015.

Seznámíme se s policistou Huldarem, který je čerstvě povýšen a je mu přidělen případ brutální vraždy mladé ženy, maminky tří dětí. Byla zabita opravdu nezvyklým, dost hnusným způsobem.

A aby toho nebylo málo, pod postelí, na které mrtvá žena leží, je nalezena holčička. Sedmiletá Margrét, její dcerka.

Je to svědkyně, o které vrah neví. Ale ona nechce mluvit.
...Sigvaldi se málem zhroutil, když syn zopakoval otázku, která mu stále hlodala v mysli: " Tati, kdy už se vrátí máma?" Svěsil koutky růžových dětských rtů." Nedala mi pusu."Na scénu se dostává psycholožka Freyja, pracující v Dětském domě. Tady se provádí výslechy dětí, kteří prošly různými traumaty.
Podaří se Freyje a jejímu týmu malou svědkyni rozmluvit?

Pak je zde Karl, mladík, který neví co se životem. Matka mu zemřela, bratr je v Americe a nemá o něj zájem. Je sám....jen on a jeho vysílačka. Je radioamatér a rád poslouchá a chytá signály.
Co znamená série divných čísel a proč je jedním z nich jeho rodné číslo?

Mezi tím se stane další vražda. Oběť je opět opravdu odporným způsobem zabita.Tak jako u první zanechá vrah vzkaz v podobě šifry. Řada čísel, které nedávají smysl .....Yrsa se právem řadí mezi nejlepší spisovatelky krimi či thrillerů. Dokáže vytvořit výbornou atmosféru, tajemnou a napínavou. Její popisování vyšetřovacích metod a vůbec práce vyšetřovatele je srozumitelné a zajímavé.

V průběhu čtení knihy jsem netušila kdo by mohl být vrahem. Toho, který se nabízel až okatě, jsem hned zavrhla. Ale neudělala jsem chybu?
Nakonec jsem ho odhalila před koncem knihy, ale stejně mě překvapilo rozuzlení.

Zajímavý je i vztah/ nevztah mezi Freyjou a Huldarem. Na začátku vyšetřování totiž zjistí, že se znají. Ovšem není to příjemné zjištění ani pro jednoho z nich :-)

Tato kniha se řadí mezi jednu z top tohoto roku. Opravdu ji můžu doporučit všem milovníkům thrillerů.

Nezapomeňte, že vychází 17. 10. 2017 v METAFOŘE.

HODNOCENÍ


8 komentářů:

 1. Tak to se moc těším a budu si ji hlídat. Spisovatelku vůbec neznám. Četla jsi od ní ještě něco?
  Ála

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Odpovím si sama :o))), četla jsi Pamatuji si vás všechny, vždyť už to mám také zapsané na seznamu.
   A.

   Vymazat
 2. Hmm, tak to opravdu vypadá dobře! A pět plných flakonů mluví za vše.
  Díky za tip, zapisuji.
  Henrieta

  OdpovědětVymazat
 3. To vypadá zajímavě, tenhle typ knížek mám docela ráda...

  OdpovědětVymazat
 4. Tak vidím, že novinka od Yrsy vypadá hodně dobře :)

  OdpovědětVymazat

Vaše komentáře mě vždy potěší. Hezký den.