úterý 19. prosince 2017

MELANIE BENJAMIN: Labutě z páté avenue

Lesk a bída.....celebrit. I tak by se dala shrnou anotace této knihy.
Mám ráda životopisy slavných osobností, proto jsem neváhala a přijala nabídku z nakladatelství METAFORA.Truman Capote se narodil jako chudý kluk, který neměl kamarády, matka ho odstrkovala a byl homosexuál. Nicméně se stal spisovatelem, dostal se pod kůži mnoha vlivným a známým lidem a pak je všechny zradil.
Chápete to?


Asi tady nebude mnoho z těch kdo by neznal film Snídaně u Tiffanyho. A právě Truman Capote je ten, kdo napsal knihu Snídaně u Tiffanyho podle které se film natočil.

Kniha Labutě z Páté avenue nás zavede do New Yorku v padesátých letech 20. století. V tu dobu nebyly hlavními hvězdami pouze herci a herečky, ale i dámy z vysoké společnosti jako Babe Paleyová, která byla považována za ikonu šarmu, elegance a vkusu. 
A právě Babe byla nejbližší přítelkyní Trumana.

Právě jemu začala důvěřovat ve světě, kde nelze důvěřovat nikomu. 
Právě jemu šeptala svá nejtajnější přání.
Právě jemu svěřovala tajemství o jiných, o slavných lidech, které věděla jen ona nebo pár dalších.
Právě jemu poodhalila pravou tvář bohatých a mnohdy tak smutných a politování hodných "celebrit".


Nebyla jediná, ale byla mu nejbližší.

Truman v roce 1966 uspořádal fenomenální Černobílý ples, o kterém se mluvilo a psalo všude.

Ale po něm nenapsal jedinou knihu, povídku, článek.....pomalu se o něm přestávalo mluvit.
Truman to nesl velmi špatně, proto udělal to co udělal.....


Kniha se četla velmi dobře. Mám ráda opravdové příběhy. 
Tohle je příběh o velkém přátelství a velké zradě. Příběh, který je velmi nepochopitelný, ale i trošičku ano. 
Příběh o tom, že košile je bližší než kabát :-)

Jsem moc ráda, že mi nakladatelství METAFORA umožnila nahlédnout do světa celebrit.
Více o knize ZDE.

HODNOCENÍ


ANOTACE

Skandální, fascinující příběh přátelství spisovatele Trumana Capoteho, autora Snídaně u Tiffanyho, a společenské celebrity Babe Paleyovou

Ze všech hvězd newyorské smetánky září Babe Paleyová nejjasněji. Její dokonalá tvář pravidelně zdobí stránky časopisu Vogue, její vybraný vkus a styl je všemi obdivovaný. Jak se zdá, Babe má všechno: peníze, krásu, osobní kouzlo, šperky, vlivné přátele, váženého manžela, nádherné rezidence. Pod spořádaným, elegantním zevnějškem však přebývá vášnivá, osamělá žena toužící po opravdové lásce a niterném vztahu.
Pak se objeví Truman Capote.

Drobný, zlatovlasý génius s gigantickou osobností doslova vpadne na scénu a pořádně zatřese s Babe a ostatními „labutěmi“, jak výstižně svou skupinku elegantních přítelkyň z nejvyšší společnosti pojmenoval.
Díky nim získá Capote výjimečný přístup do zákulisí manhattanské elity, přímo k nejužšímu kroužku mocných, opředenému skandály a drby.
Nepochybujíc o jeho oddanosti, Babe si ani ve snu nedokáže představit, jakou spoušť za sebou Truman zanechá. Když se z člověka ale jednou stane vypravěč příběhů, nepřestane jím být ani tehdy, když se mu v největší důvěře svěří někdo blízký…

Trumanova proslulost dosahuje vrcholu, když se na jeho hvězdný maškarní Černobílý ples (Black and White Ball) sjíždějí takové celebrity jako Frank a Mia Sinatrovi, Lauren Bacallová či Rose Kennedyová.
Velmi záhy však Truman Capote zažehne literární skandál, jehož zničující následky budou doznívat ještě mnoho let poté.

1 komentář:

  1. Moc krásně tématicky nafocené :)
    Musím se přiznat, že nevím jestli do knihy jít nebo nejít, na jednu stranu mě láká, ale furt mám pocit, že není přesně to pravé pro mě, upřímně mi doba děje nic moc neříká a nviděla jsem ani Snídani...:D
    Ale super recenze! :)

    OdpovědětVymazat

Vaše komentáře mě vždy potěší. Hezký den.