úterý 12. prosince 2023

ELIZA KNIGHT: V HLAVNÍ ROLI ADELE ASTAIROVÁ

Každý kdo jen trochu zabrousil do světa tance musí znát jméno Freda Astaira. Proslulý tanečník, kterého obdivoval celý svět.
Ale kdo kdy slyšel o Adele Astairové?
Já tedy ne. 

Byla to Fredova sestra. Jeho taneční partnerka od dětství až než se vdala. Mnozí tvrdí, že byla talentovanější než Fred. On byl v jejich dvojici tím zodpovědnějším, umanutějším....byl motorem.
Adele občas chtěla rebelovat, chtěla žít......

Jejich život byl jako pohádka. Z obyčejné rodiny, kdy otec byl úředník a matka se věnovala svým nadaným dětem, se vyhoupli mezi světovou elitu.

Život Adele chtěla prožít nejen jako tanečnice, ale i jako žena, matka. Jenže si neuměla představit, že opustí duo Adele a Fred. Kým potom bude, když ne tanečnicí? A kým bude Fred?


Tento příběh je moc krásný. Je o lásce k tanci, k bratrovi, k rodině, k manželovi.....je o lásce k životu. V knize jsou vlastně příběhy dva. Ten druhý je o jiné tanečnici. O ženě, která musela překonat těžké překážky a předsudky, aby se mohla stát tím kým si vysnila.
S Adele se stanou přítelkyněmi a jejich životy se potkávají a oddělují tak jak už to v opravdovém životě chodí.


Děkuji nakladatelství Metafora, za jejich řadu knih podle skutečných postav - žen. 

HODNOCENÍ


ANOTACE

Fred Astaire je jeden z nejslavnějších tanečníků 20. století, jenž spolu se svou partnerkou Ginger Rogers dobyl jeviště a kina po celé Americe. Málo se však ví, že proslulé duo Ginger a Fred mělo svého předchůdce: první taneční partnerkou slavného Freda byla jeho starší sestra Adele. Sourozenci Astairovi (původním jménem Austerlitzovi, rodina si po příchodu do Ameriky změnila jméno) byli dětskou senzací již na počátku století a kritikové tehdy dokonce považovali o tři roky starší Adele za tu talentovanější a zářivější polovinu sourozeneckého dua. 

Jejich světový úspěch se zrodil v den, kdy společně nastoupili premiérovou cestu do Evropy, jež jim od základů změnila život. Především Adele na evropských podiích zářila a Londýn ji přivítal jako superhvězdu. U nohou jí klečeli synové z nejváženějších aristokratických rodin včetně samotného následníka, ovšem Adele měla – na rozdíl od cílevědomého bratra – o svém životě jinou představu. 

Adelin příběh dokresluje její fiktivní přítelkyně Violet, mladá tanečnice pocházející z nuzných poměrů, jež se stůj co stůj snaží uspět ve velkém světě prken, jež znamenají svět. A dosažení svých cílů je ochotná obětovat takřka vše. 

Plastický příběh Adelina života se v rychlém tempu odvíjí na pozadí převratných historických událostí. Jak ve velkém, celosvětovém měřítku, tak i v drobných detailech týkajících se postavy Adele se autorka důsledně přidržuje faktů a už od první stránky nás vtáhne do atraktivního, ale mnohdy i drsného světa profesionálních tanečníků.
 

Žádné komentáře:

Okomentovat

Vaše komentáře mě vždy potěší. Hezký den.