Další příběh o silné a odvážné ženě, vycházející v nakladatelství METAFORA.
Příběh Peggy Guggenheimové, bohémky a milovnice umění žijící v letech 1889 - 1979.
Ženy, která zachránila mnoho uměleckých děl před zničením.
Píše se rok 1937 a Peggy je v Paříži, kterou nade všechno miluje. Je rozvedená, ale finančně zajištěná. Miluje umění, proto se rozhodne otevřít vlastní galerii.
Jenže to nelze v Paříži, proto se Peggy vydá do Londýna.
Jenže nad celou Evropou se stahují mraky. Všichni mluví o válce. Peggy tomu moc nevěří, situaci podceňuje a galerii otevře. A to velmi pompézně a velkolepě - výstavou Vasila Kandinského.
Jenže válka vypukne. Umělci opouštějí velká města, stěhují se do Ameriky a na umění není čas ani nálada.
Peggy odjezd oddaluje a přemýšlí co dělat. Rozhodne se zachránit co nejvíce obrazů, soch a jiných uměleckých kousků tak, že je dostane do Ameriky.
Peggy byla opravdu silná a umanutá žena. Měla mnoho milostných dobrodružství, ale její velkou láskou se stal Samuel Beckett. Jenže žena míní a muž mění.....
Peggy se mi občas zdála lehkomyslná, až naivní - dlouho odmítala odjet do bezpečí, některé z jejích pašovacích dobrodružství prošlo jen tak tak, mohla dostat do problémů hodně lidí.
Svého snu mít galerii se nevzdala ani v Americe.
A jak to dopadlo?
To si přečtěte sami. A vezte, že pokud vás umění baví, knihu neodložíte.
HODNOCENÍ
ANOTACE
Paříž, 1937. Vzpurná dědička Peggy Guggenheimová si užívá života v oslnivém bohémském světě francouzské metropole, kde jedna okouzlující koktejlová párty následuje druhou. Ale Peggy má sen. Chce otevřít vlastní galerii a konečně se postavit na vlastní nohy. Pak se zamiluje do vysokého muže se zářivýma očima: spisovatele Samuela Becketta.
Ale ale hvězdy jejich lásce nepřejí, protože Peggy může uskutečnit svůj sen jenom ve vzdáleném Londýně, daleko od Becketta. Na obzoru se sbírají temné mraky – a když válka donutí bezpočet umělců uprchnout z Evropy, Peggy pomáhá, komu může, a riskuje jak svůj život, tak svou lásku.
No, jak dopadla kniha, to nevím, ale pro nás to ve skutečnosti dopadlo víc než dobře. Peggy se hned po válce vrátila do Evropy a jednom paláci v Benátkách otevřela vlastní muzeum. Byla jsem tam je to nádhera. Do toho v New Yorku, které založil její strýc se asi nepodívám...
OdpovědětVymazatDěkuji za typ na knihu a přeji hezké odpoledne, Helena
Kniha zní zajímavě. Pěkná recenze.
OdpovědětVymazatSomethingbykate