úterý 17. října 2023

KATEŘINA DUBSKÁ: ČLOVĚK GABRIEL

 Při prohlížení eshopu Megaknihy.cz jsem narazila na tuto knihu. Ihned jsem si vzpomněla, že to je ta, kterou jsem si chtěla přečíst po dočtení knihy Dcery.

Gabriel byl vždycky trochu jiný než jeho vrstevníci. Spíše samotář, trochu snílek a citlivý člověk. V jeho komunitě tohle bylo trochu zvláštní. Gabriel je totiž cikán.


Rozumí koňům. Což u cikánů není žádná novinka. Ale on to má jiné...stačí položit ruku na hříbě a cítí jaký může být život. Nebo obráceně, vloží ruku pod hřívu starého koně a ví, co si prožil.

A tak to má i s některými lidmi.
Jeho matka byla uznávanou vědmou. Tohle nadání/prokletí se dědí.....


Gabriel se zamiluje do neromky. A ona do něj. Problém pro obě strany....ale když je láska silná, všechno zvládne. I odchod do jiné komunity, jiné mentality, mezi lidi, kteří mu nerozumí. Nebo to bude jinak? Jak zvládne Gabriel a Meruňka život, který nikdo z nich nečekal?


Nádherný příběh o citlivém, krásném člověku. O lásce ke svým kořenům, k lidem i zvířatům.


Vůbec nechápu, že ho na stránkách Megaknih mají za takovou cenu.
Mrkněte sami - TADY.

HODNOCENÍ


ANOTACE

Vydali jsme se na cestu toho roku, kdy zima byla příliš krutá a jaro stále nepřicházelo. Kola našich barevných vozů se roztočila proti proudu řeky, která se úžila tím víc, čím blíže jsme byli velkému městu, ve kterém lidé mluvili rachotivou řečí a žil v něm císař vládnoucí velké říši. Roztočila se i kola mého života, který, doposud uzavřen v náruči mé rodiny a v divoké kráse našich koní, se začal ubírat směrem, kde víno teče proudem, silná slivovice odpočívá v chládku a kde ženy jsou voňavé a oblé jako čerstvě napadané meruňky. Jak jsem se dostal z místa, kde se Dunaj vlévá do širého moře, až pod buchlovské kopce? Z hlučného tepla mé velké rodiny do zámeckých stájí a domku ve vsi, kde se na mou snědou tvář dívají s nedůvěrou? Budu vám vyprávět příběh o snech, o černých hřívách a světlých vlasech, o přátelství, lásce, válce i větříku, který jeho nit zavane, kam se mu jen zachce. Bude to příběh o životě člověka.

Dávno zaniklý svět kočovníků s pestrobarevnými vozy, tajemství přírodní magie a život slovácké vesnice pod buchlovskými kopci. To je krásný snový příběh autorky Kateřiny Dubské.1 komentář:

  1. Od K. Dubské jsem četla dcera, na Člověk Gabriel jsem nějak nenarazila...

    OdpovědětVymazat

Vaše komentáře mě vždy potěší. Hezký den.