Po delší době jsem sáhla po knize o holocastu. Vždycky to bývá čtení srdcervoucí. Příběhy o silných lidech, osobnostech, kteří přežili díky vůli a neztrácení naděje.
Tento je stejný a přece jiný.
Etty žije svůj vysněný život v Paříži. Je autorkou knih, které milují především ženy. Je známá a svět ji leží u nohou....Jenže se píše rok 1940. Etty je židovka a najednou je všechno jinak.
Nesmí psát.
Do života ji vstoupí velmi moudrý člověk, který ji učí vidět ve všem nadějí. I ve zlu, v nespravedlnosti....ve všem má vidět něco dobrého.
Ale jde to v takové době?
Přežívá jak se dá. Pak přijde rok 1942 a ona je odvlečena do koncentračního tábora.
Tady je všechno neskutečně strašné. Beznadějné, smrt je na každém kroku. Jak je možné vidět něco dobrého v místě, kde dobro neexistuje?
Ale Etty se rozhodla nevzdat. Začíná vyprávět příběhy svým spoluvězenkyním. Příběhy, ve kterých sami figurují, a kde vyhrává dobro.
Začne jim dodávat naději, odvahu snít a nevzdávat se.
Tam kde nemáš vůbec nic a nejsi nikým, jim dá sny a myšlenky, které jim nikdo nemůže vzít.
Při čtení jsem si říkala:
"Kéž by tam opravdu někdo takový byl. Někdo kdo dokázal v lidech zažehnout naději, kdo svým vyprávěním dal na chviličku zapomenout na hrůzy kolem."
Byl to tak silný příběh plný všeho strašného co knihy o holocastu nabízí.
Ale zároveň to byla kniha krásná, plná moudrosti a laskavosti.
Příběh je smyšlený, ale je inspirovaný reálnými postavami a příběhy.
Děkuji za knihu nakladatelství GRADA.
HODNOCENÍ
ANOTACE
Spisovatelka Etty Weilová musela opustit byt s výhledem na Seinu, kde tvořila své romány, a projít temnými branami Osvětimi. Tváří v tvář otřesné realitě se ale nevzdala, odmítla ztratit víru ve fantazii a svým vyprávěním se pokusila uniknout do hezčího světa. Její příběhy dodávaly vnitřní sílu a naději nejen jí, ale i ostatním ženám. Jenže v táboře čekala smrt na každém kroku, a tak se v Etty zrodilo pevné odhodlání – přežít a jednou o tom všem napsat. Aby vrátila život lidem, které milovala. Člověk totiž doopravdy zemře teprve tehdy, když se na něj zapomene.
Tento článek mě zaujal, protože mám také slabost pro silné příběhy s historickým pozadím. „Vypravěčka z Osvětimi“ musí být emocionálně náročné čtení, ale zároveň inspirativní. Při čtení takových knih si často uvědomuji, jak důležité je být připraven na vše – třeba i na cesty. Pokud potřebuju vybavení, ráda nakupuji na Armik.cz :)
OdpovědětVymazatAch jo
VymazatMíšo, moc hezky napsaná recenze. Já jsem ji na začátku září cíleně přeskočila, protože jsem knihu měla doma nepřečtenou a nechtěla jsem se nechat ovlivnit. Teď už víš, že se mi taky líbila.
OdpovědětVymazatHezký den